Anne Çekirge

Her şey "yeni normal" ve pek tabii annelik de!
Merhaba, ben Zeynep. Bu yazıyı Haziran 2020’de yazıyorum. Yani okulların uzaktan ve “online” eğitiminin bittiği, çocukların “online” yıl sonu töreniyle “online” karneler aldıkları ayda…
Her şeyin tanımının baştan yapıldığı, fabrika ayarlarımıza döndüğümüz ve dillere pelesenk olan “yeni normal” dönemde, anneliğin tanımı da baştan yapıldı. Fiziksel ve mental olarak sınırlar yeniden çizildi. Görev tanımımıza, uzaktan ve online eğitim sebebiyle “öğretmenlik” de eklendi.  Fenalık geçirdik hafif, kabul edelim. Ancak bu dönemin kelimesinin “uyum sağlamak” olduğunu düşünüyorum. Yani bu değişim ve dönüşüme uyum sağlayan kazanacak. Çünkü direnmek faydasız.
Bizim yollarımız da böyle enteresan bi dönemde kesişti Ceren’le… Ceren Sıla Tulay Tataroğlu, Masterpiece’in kurucu ortaklarından Sıtkı Can Tulay’ın ablası. Masterpiece, hepimizin sanata ihtiyacı var diyerek, herkesin içindeki sanatçıyı dürten ve ortaya çıkaran şahane bir oluşum. Hayata mola vereceğimiz bir keyif ve deneyim yeri. Ancaaaakkk Picasso’nun da dediği gibi, her çocuk bir sanatçıdır. Ve sanat, spor gibi alışkanlıklar çocuklukta kazanılır. Bu sebeple Ceren, 2020 yılı başında çocuklar için Masterpiece’in içinde atölye çalışmalarına başlıyor. Biz de Projects by Z olarak Masterpiece ile atölyeler yaparken yollarımız kesişti. Birlikte üretmeye başladık. Masterpiece Jr. böyle doğdu. Biz bu konudaki tecrübemizi, bildiğimiz ve öğrenmek istediklerimizi alt alta sıralayıp ve de işinin ehli şahane eğitmenlerle bir araya gelerek Masterpiece Jr. içeriğini oluşturduk. Ayrıca pandemi sürecini birlikte, online toplantılarla geçirdik. Biz de Anneyiz platformu da böyle doğdu… Burada annelik ortak paydasında buluşacağız.
Peki ben kimim? Ben, Zeynep Bölükbaşı. Projects by Z’nin kurucusuyum. Ajansımı kurmadan önce uzun süre dergicilik ve gazetecilik yaptım. Hürriyet Gazetesi’nin eki Kelebek’te Çekirge adlı bir köşe yazdım. Bu köşede, biz -zavallı- şehir insanlarının şehirde nasıl huzuru bulacağını araştıran yazılar yazdım. Bu arada Dr. Neslihan İskit ile birlikte “99 Soruda Hamilelik ve Çocuk Yogası” adlı kitabı çıkardım. Vogue Dergisi Türkiye’ye geldiğinde kadrosunda yer aldım ve tam da o sırada hamile olduğumu öğrendim. Ta taaa… Hadi bakalım, naapıcaz? dedim, ama hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ettim. Ta ki oğlum doğana kadar! Arkadaşlar, ben epey bi süre iş hayatına geri dönemedim. Yani o minik şey beni ele geçirdi!  Daha sonra yine bahsederim o günlerden, şimdi konumuza, yani Masterpiece Jr.’a  dönelim… Masterpiece Jr. çocuklara okulda öğrenemeyecekleri içerikler sunmayı ve kaliteli zaman geçirmelerini hedefleyen bir deneyim yeri.
Ceren’in Emir ve Lila adında 12 yaşında ikizleri var. Benim de 10 yaşında Mehmet adında bir oğlum... Pek çok ebeveyn gibi kendini gerçekleştirebilmiş, mutlu çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Bunun için okuyor ve araştırıyoruz.  “Acaba”larla dolu annelik hayatımızda doğruyu yapabilme, “iyi ki” diyebilme peşindeyiz. Annelik böyle bir şey…  Yalnız olmadığını bilmek istiyorsun…  O sebeple bu bölüme “ Biz de Anneyiz” adını verdik. Bu yolculuğumuzda bize katılmanızı, birlikte yol almayı istiyoruz. Şimdi online yaz atölyeleriyle karşınızdayız. Dileğimiz, en yakın zamanda sağlıkla fiziki buluşmalar organize ederek atölyelerde buluşmak… Ancak diğer bir taraftan da online atölyeler ile sadece İstanbul’a hitap eden bir yer olmaktan çıkıp bütün Türkiye’ye ulaşabilme heyecanını taşıyoruz. Bu yıl, Covid 19 salgını sebebiyle diğer yıllara hiç benzemeyen bir yaz dönemiyle karşı karşıyayız. Tatil desen tatil değil, yaz desen yaz değil! O sebeple zamanın kıymetini bildiğimiz, faydalı ve de sıkıcı olmayan içeriklerle yaz tatilini renklendirmeyi istiyoruz. O zaman Masterpiece Jr. atölyelerinde buluşmak üzere, her birinize tekrar kocaman bir Merhaba! 
Zeynep Bölükbaşı,
Mehmet'in Annesi
 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın